2015 2016 Champions

DAY SKINS
Doug Manning (S), Les Tabor, Tony Keith, Dave Butchart

DAY WOMEN
Monday League:
Bingham Trophy (Draw 1) – Pat Reid (S), Barbara Gott, Nina Burgess, Linda Hoffman
Mhora Murray Trophy (Draw 2) – Grace Bugg (S), Cheryl Ker, Cecile McCullam, Kathy Flaxman
Dickinson Trophy (Draw 3) – Pat Reid (S), Evelyn Lenting, Susan Seeley, Eileen Crichton Glasgow

Tuesday League:
Flo Brown Trophy (Draw 1) – Norrie Brockest (S), Anne Parker, Sylvie Dion, Hani Hoang
Donna Bell Trophy (Draw 2) – Deborah Murnaghan (S), Anne Campbell, Marlene Perron, Rosemary Glenn
Merle Williams Trophy (Draw 3) – Siu Ling Kwan (S), Shirley Bayes, Barbara Cohen, Rosemary Glenn

Thursday League:
Grand Aggregate Winners – Pat Reid (S), Marilyn Pleckaitis, Bernie Gillet, Debbie Murnaghan
Flight A – Carolyn Jackson (S), Debbie Baker, Marie Huggard, Jennie Norman
Flight B – Jan Carwardine (S), Liz Mihaly, Jeff Bamford, Sandra Booth
Flight C – Grace Bugg (S), Betty Hicks, Anne Campbell, Cheryl Ker

DAY MEN
“A” Event – Cam Hall (S), Les Tabor, Peter Vanhorne, Bill Smiley
“B” Event – Tom Hague (S), Gerry Rowat, Dave Butchart, Stan Peck
“C” Event – Wayne Burtnyk (S), Ron Till, Ed Koncewicz, John Green
“D” Event – Tom Begg (S), Gerry Ker, Ray Goodman, Ted Leung

EVENING SKINS
Champions: Fred Howe (S), Darren Gerson, Gerry Hawkins, Melissa Stoesz
Aggregate Winners: Liam Kane (S), Dave Ellis, Mike Reynolds, Michaela Koch

EVENING MEN
Tuesday League:
Flight 1 – Richard Seto (S), Geoffrey Elliott, Connor Rooney, Jacob Weber
Flight 2 – Duncan Smith (S), Ryan Metcalfe, Scott Caesar, Chris Steers
Flight 3 – Bryan Begg (S), Tom Begg, Jack Holmes, Tom Wahlers
Flight 4 – Ed Cooling (S), Al Mercury, John Boquist, Bob Bourdeau

Thursday League:
Flight 1 – Rob Harling (S), Ted Hellyer, Don Dawson, Floyd Dempster
Flight 2 – Dave Huras (S), Norm King, Irving Reid, Stan Murray
Flight 3 – Michael Tersigni (S), Evan Morgoch, Sam Leung, Rob Jankowski
Flight 4 – Rob Thompson (S), Glenn Asselin, Rob Genier, Michael Doiron

Trophy Winners (Tuesday vs. Thursday):
Bob Murray Memorial (Flight 1) – Rob Harling (S), Ted Hellyer, Don Dawson, Floyd Dempster
Birrell’s Trophy (Flight 2) – Dave Huras (S), Norm King, Irving Reid, Stan Murray
Alexander Trophy (Flight 3) – Bryan Begg (S), Tom Begg, Jack Holmes, Tom Wahlers
Leads & Seconds Trophy (Flight 4) – Ed Cooling (S), Al Mercury, John Boquist, Bob Bourdeau

EVENING WOMEN
Flight 1 – Chris Anderson (S), Monica Sloan, Michelle MacDonald, Kate McKellar
Flight 2 – Judy Mackett (S), Cathy Taugher, Margaret Butler, Angela Paradis
Flight 3 – Christine Martell (S), Margaret Gooderham, Rosemary Haydon, Heather Makin
Flight 4 – Rebecca Wiltenberg (S), Teresa Brown, Anne Cowan, Nancy Shepherd
Overall Points Winner – Celine Lacroix (S), Michelle Nelson, Caroline Frappier, Jennifer Sweetlove

WEEKEND MIXED
Club Champions (Flight 1) – Brent Ashley (S), Sheri Papps, Erick Vanderweghe, Tara Vanderweghe
“B” Trophy (Flight 2) – Karen Duxbury (S), Matt Bulman, Nancy Stewart, Neil Duxbury
Flight 3 – Monica Sloan (S), Ron Judge, Carolyn Knight, Gerry Hawkins
Flight 4 – Karl Bauernfreund (S), Bernadette Dziadul, Arnie Parcels, Susan Mackinnon
Flight 5 – Chris Green (S), Chantel Mundell, Andrew Chan, Siu Ling Kwan
Flight 6 – Parker Liddle (S), Sarah Schroeder, Stuart Jeffery, Lesley Liddle
Flight 7 – Warren Smith (S), Danielle Spring, Roger Pugsley, Winnie Li
Flight 8 – Craig Homewood (S), Cindy Stewart, Donald Stewart, Carley Vint-Reed

Falconer Award: Gail Kirkwood (S), Peter Pille, Luke O’Connor, Elizabeth Dawe

PIZZA LEAGUE
Kevin Sharples (S), Ikoro Huggins-Warner, John Morgan, Anna Sherrat

SUNDAY OPEN
Flight A – John Dickson (S), Tricia Dickson, Irving Reid, Karen Reid
Flight B – Steve Hudovernik (S), Lenny Organ, Gallisedo Bae, Daniel Stern
Flight C – Rob Small (S), Eric Hampel, Peter Flynn, Andrew Retfalvi

50th Anniversary Recognition

Recipients of the LCC 50th Anniversary Recognition Award


The criterion for this award is longstanding service to the club, which at least in part occurred between 2003 and 2012. Nominations for this award came from the board of directors and selected past club presidents. Current board members were not eligible to receive this award.

The recipients and their contributions are listed below.

Christine Anderson – Co-organizer of the re-gifting spiel, Little Rock coach and section co-head for several years, regular curling skills clinic coach and volunteer, 2005 Ross Solomon award winner.

Neil Anderson– Co-organizer of the re-gifting spiel, Little Rock coach and section co-head for several years, served on the LCC board of directors as VP, shared 2010 Volunteer of the Year winner, 2010 Ross Solomon award winner.

Sharon Blemings – Served on the Mixed and Women’s Executive Committees, helped start the Sunday Open League, co-organizer of the 2005 & 2008 Lovecraft bonspiel, regular curling skills coach and volunteer and currently co-coordinator for Education, shared 2008 Volunteer of the Year winner, Mae Werden award winner.

Mike Butler – Has run the Skins section for 17 years, Little Rock coach and section head, shared 2010 Volunteer of the Year winner, shared 2002 Ross Solomon award winner.

Howard Cook – Served on Day Men Executive Committee, organized the 2007 Ross Tarlton Senior Men' International Spiel, regular drawmaster for club breakfasts, 2008 Ross Solomon award winner.

Craig Duff - Served on Evening Men Executive Committee as President & Treasurer, co-organized the Great Canadian Bonspiel, co-founder of the Aki Latvala Foundation, co-organizer of the annual Aki Cup bonspiel and Aki golf tournament.

Simon Elkin - co-founder of the Aki Latvala Foundation, a children’s charitable organization whose work honors the legacy of late Leaside member Aki Latvala, co-organizer of the annual Aki Cup Bonspiel and Golf Tournament, part of the Great Canadian bonspiel committee.

Warren Ferguson – Service on the LCC board of directors as President twice 1983-84 and 2000-2002, lead the 2000-2001 club remodeling initiative, service on the club Governance committee.

Carol Fraser – Leaside’s “head chef” for most major events including the 2009 Provincial Colts and Trophy event and the 50th anniversary celebration, long time OCA representative for Leaside, oversees OCA events held at Leaside.

Gerry Hawkins – Service on the LCC board of directors as both Programming chair and Volunteer Coordinator and on the Mixed Executive Committee, organizer of the Re-gifting, Snowball and Lovecraft bonspiels, regular curling skills coach and volunteer and organizer for the Learn to Curl Program, organizer of the 2009 Provincial Colts and Trophy event, 2009 and shared 2006 Ross Solomon award winner and the creator of gripper amnesty month.

Ron Judge – Service on the LCC board of directors President 2008-2011 and as Ice Chair and VP, organized the Green Grass & Ice bonspiel, on the 2009 Provincial Colts and Trophy event and 50th Anniversary committees.

Mike Krupanszky– Service on the LCC board of directors as President 2005-2008 and as Treasurer and VP prior to that, led the club incorporation initiative, Chair of the 50th Anniversary committee, Little Rocks instructor and Club Coach.

Chris Marino – Service on the Mixed as Drawmaster for 6 seasons, Day Women and Junior Executive Committees, regular curling skills coach and organizer of Leaside High School curling program exposing 80% of the students to curling since 2006, Little Rock coach.

Jerry Michaels – Creator and Webmaster of the LCC website for 11 years, 2007 Volunteer of the Year winner.

Pat Reid – Service on Day Ladies Executive Committee as Co-President, Little Rocks coach, regular curling skills coach and volunteer and currently co-coordinator for Education, 2009 Volunteer of the Year winner, shared 2010 Volunteer of the Year winner, 2011 Ross Solomon award winner.

Monica Sloan – Service on the LCC board of directors as Secretary and Program Chair, served as Chair of the Mixed Executive Committee, regular curling skills coach and volunteer, organizer for the Learn to Curl Program, 2004 Ross Solomon award winner.

Richard Van Dine – Service on LCC board of directors in the mid-1990s as Men’s Section representative and subsequently as Membership chair; drawmaster of the Evening Men’s Section in the early 1990s and then Section Committee president in the mid-1990s and again from 2009-10 through 2012-13; established and maintained the original LCC web site in 1998-2001; Ross Solomon award recipient in 2001.

 Alfred Wong - Juniors and Bantams coach and section head, Leaside representative at Junior and Bantam OCA Zone meetings and competitions.

Advertising for 2017/18 Season

Located in the heart of the Leaside community, Leaside Curling Club is a member-run curling club with over 1,000 members. In addition, we host many community and corporate rentals, curling bonspiels, and other events, which bring many more visitors into the club every season.

 We are now accepting orders for advertising for the 2017/18 season.  Options include

  • In-Ice Advertising
    • Full House (custom; 12’ x 12’)
    • 2’ x 3’ in-ice signs: placed inside each hog line, toward the sidelines of each sheet
    • 1.5' x 1.5' in-ice signs: placed behind the back lines, toward the sidelines of each sheet

For in-ice advertising, corporate logo file must be in VECTOR format.
Please note that with the purchase of in-ice advertising, we will also place a link to your corporate website onto the Leaside Curling Club website.

  • Ice Shed Wall signage
    • Far wall (customized sizing)
    • Side wall (3’ x 4’)

For Ice Shed wall signage, corporate logo file must be in PDF format.  
Please note that with the purchase of ice shed wall signage, we will also place a link to your corporate website onto the Leaside Curling Club website.

  • Website Only Advertising
    Organization must provide corporate logo ready to display on website as well as the URL link to the website.

 Costs for the 2017/18 season are as follows (note: HST must be added to all quoted prices):

 Item Lounge End Far End Production Cost
 Full House (custom; 12’ x 12’)  $1,500 $1,250 $400
 In Ice: 2’ x 3’   $500 $350 $50
 In Ice: 1.5’ x 1.5’  $250 $200 $25
 Wall sign: far/end wall  $700    $75
 Wall sign: side wall  $500   $75 
 Website-only advertising  $150   

 

Click here to obtain a copy of the advertising order form.  Once completed, please return to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Should you have any questions, please don't hesitate to contact the general manager, Paivi Liitela, at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

AGM September 7, 2017 - Call for Board Nominations

NominationsThis is a call for Nominations to the Board of Directors of Leaside Curling Club. There are five director positions open this year.

Any nomination for the Board of Directors must follow the process outlined in the club's Constitution and By-laws.

  • A nomination may be made by any Club Member in good standing.
  • The nomination must be seconded by another Club Member in good standing.
  • The candidate must be at least 18 years of age.
  • The candidate must indicate his/her willingness to stand for the nomination.

The deadline for nominations is Saturday August 26, 2017. To obtain a copy of the nomination form, click here.
Completed nomination forms should be sent to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. with the subject line: ATTENTION LCC Board Secretary - Board Nomination.

AGM September 7, 2017 - Call for New Business

new business sign xs 300x140.jpgLeaside Curling Club's Annual General Meeting is scheduled for Thursday September 7.
If there is a piece of New Business that any Member would like to include on the agenda, it must be submitted to the board in advance of the meeting.  The deadline for New Business submissions is Saturday August 26, 2017.  Submissions made after this date will not be accepted.

Submissions should be sent to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..  The subject line of your e-mail should read ATTENTION LCC Board Secretary - New Business AGM.  For a copy of the new business form, please click here.

Member Login